
Karanténzenélés, avagy otthon is lehet zenét tanulni?
Olvasási idő kb. 2 perc
A téma mostanság aktuálisabb, mint valaha. A hosszú, karanténban eltöltött hetek rámutatnak azokra a tanulási eszközökre és formákra, melyekre eddig álmunkban sem gondoltunk. A művelődés, a tanulás nem állhat meg semmilyen körülmények között. Ha nincs tehát lehetőség normális keretek közti tanulásra, előtérbe kerül az online tér. Hogy jó-e ez, az más kérdés. Bizonyos szempontból nyilván nem az. De nézzük most a jó oldalát, mert bizony az is akad!
Ha már huzamosabb idejű kényszerű otthonlétről van szó (melyre ebben a bizonytalan jövőben még sajnos sor kerülhet), akkor annak bizakodással, pozitív élményekkel való megélését segítheti a zenélés.
Különös dolog, most, hogy így belegondolok. Én, mint introvertált személyiségű ember a zenélésben pont az elmélyülés, a vágyott magány felemelő állapotát élem meg. Szeretek egyedül lenni! Persze nem mindig, de sokszor.
A zenélés másik aspektusból viszont pont a közösségi együttlét egyik legalapvetőbb, legősibb formája. Amikor mindenki a maga kis hangszerével részt vesz valami nagy volumenű zenei alkotásban, az igazi katarzishoz vezet.
Ebben a kényszerű helyzetben a magányos zenész koncepció a járható. A zongora jó társ ehhez. Jó néhány hangszerrel ellentétben a zongora a teljes zenekart le tudja fedni. A fő dallamívet és hozzá teljes értékű zenei kíséretet is tud játszani, akár egyszerre 6-8 hang megszólaltatásával. Szuper lehetőség!
Nekem is rengeteg erőt adott az, amikor odaülhettem a zongorához. Ha csak pár percem volt, akkor is megérte. Ilyenkor a megfeszített kötél kissé elernyed, hogy utána még erősebben képes legyen megfeszülni…

Fotó: A négy fal közé zárva, mégis szabadon!
Mindenképp támogatom tehát a zenélés bármely formáját otthon. A “hogyan” inkább itt a kérdés.
Milyen életkorban és mit szeretnénk tanulni, ez az első, amit tisztázni kell.
Ha ovis, kisiskolás gyermekünket szeretnénk megismertetni hangszerekkel és zenével, akkor bátran ajánlom a saját videós anyagaimat, kiadványaimat. Ezek úgy vannak összeállítva, hogy egy kisgyerek is könnyen haladhasson vele otthon – csengettyűkkel, xilofonnal vagy zongorával.
Ha érdekel, ezekről a lehetőségekről külön cikkben összeszedtem a legfontosabb tudnivalókat, ITT találod.
Ha középiskolás, vagy felnőtt szeretne belekezdeni a zenélésbe egy választott hangszeren, akkor is jó megoldás az online tanfolyam.
Olyan lehetőséget érdemes választani, ami végigvisz egy rendszeren. Épp ezért nem annyira javaslom az ingyenes YouTube videók összevissza nézését különböző feltöltőktől. Hamar kedvét szegheti a lelkes zenélni vágyónak a többféle megközelítés, a különböző szinten lévőknek készült, sokszor egymással kevéssé összhangban lévő oktatási anyagok tömkelege. Van bőven, az biztos…
Ajánlom viszont azokat a tanfolyamokat, amik többnyire ugyan fizetősek, de bennük a következetesség megvalósul. „A” pontból juttat „B” pontba, nem zavar bele további mellékvágányokat, amik letérítenek a fő haladási irányról.

Fotó: A kiüresedett hétköznapokat bearanyozza a zenélés
A másik fontos szempont hangszeres tanulásnál a különböző gyakorlatok elegendő ismétlése. Két lecke között érdemes mindig technikai feladattal kezdeni a gyakorlást. Unalmas? Igen, határozottan. Szükséges? Igen! A fejlődés csak így érhető el. Gondolj a sportolók érdemi munkájára és előtte a bemelegítés fontosságára. Milyen bemelegítő gyakorlatokra gondolok?
Bevallom, én is dolgozom egy zongoratanfolyam összeállításán felnőtteknek, mert úgy látom, a magyar piacon ez bizony hiányzik. Az okát sajnos nem tudom, de azt látom, hogy külföldi tanfolyamok százai, ezrei mellett nemigen van magyar. Furcsa…
Az ilyen tanfolyamok legfőbb előnye egyébként, hogy kérdezhetsz, ha elakadsz. A vásárolt anyag ugyanis az ügyfelek számára általában megadja a lehetőséget a kommunikációra. Menet közben rengeteg minden felmerülhet, amire a készítő nem is gondol, hogy kérdés lehet. Pedig lehet! Az otthoni zenélésnek az képezheti a legnagyobb gátját, ha nincs kitől kérdezni. Ingyenes fórumokon pedig azt tapasztalom, hogy sok nagyon kompetens, de annál kevésbé empatikus ember inkább arról oktatja ki a kérdezőt, mennyire buta kérdést tett fel, mintsem hogy érdemben segítsen… Itt is akad persze kivétel.
Zenélnél?Tedd! Jót fog tenni a lelkednek!
Érdekelne felnőtt oktatás? A legnagyszerűbb dolog felnőttként belevágni a nagy kalandba. Sokan a bakancslistájukon tartják számon a zenetanulást. Sosem késő, tudjuk jól.
Kérlek, kommentben, vagy az email címemre is nyugodtan írd meg, ha ezzel kapcsolatban kérdésed vagy témafelvetésed van. Köszönöm!
Ígérem, ha elkészül tanfolyam anyag, azt be fogom linkelni ide is és a főoldal menüjében is elérhető lesz!
Szeretnéd gyermekednek megadni a zenélés örömét, de nem tudod, hogyan kezdjétek el?
Nézd meg a 10 részes INGYENES videósorozatot, mely ovis, kisiskolás gyermekedet bevezeti a zene világába. A 10 rész elég ahhoz, hogy meglássátok, érdekesnek találjátok-e a témát.
Eszközigénye: SEMMI.
Időigénye: Tőletek függ.
A videó csupán pár perc, a mellékelt eszközök, így például játékos feladatok, a zenélés élményét segítő hanganyagok, ajándék játéksablonok ugyanakkor egy unalmas délután értékes eltöltését jelenthetik. Kalandra fel!
Az előzetest ITT találod, email címed megadásával máris küldöm az 1. részt!
Olvasási idő kb. 2 percTapasztalatom szerint sok helyen fogcsikorgatva folyik a zeneoktatás. Az idejét múlt, ingerszegény módszertan, a magas elvárások, tovább
Olvasási idő kb. 2 perc Kezdjük onnan, mi is az az improvizáció? Az önálló dallamalkotás és az improvizáció, azaz a tovább
